
Jakie narzędzie jest jednym z najpopularniejszych trzymanych w dłoni przez budowlańców w pracach wykończeniowych? Z pewnością wysoko w rankingu będzie przede wszystkim kielnia. To rodzaj szpachli o konkretnym kształcie w zależności od rodzaju wykonywanych zadań. Pozwala ona przede wszystkim na precyzyjne nakładanie, rozprowadzanie i wygładzanie aplikowanych materiałów na powierzchnię. Dobrze radzi sobie z tynkiem, zaprawą murarską czy fugami. We wpisie przedstawimy rodzaje kielni, ich zastosowanie oraz to, jaką wybrać w zależności od potrzeb.
Spis treści
- Budowa kielni
- Kielnia tynkarska – sprawne nakładanie masy
- Kielnia murarska – cena w parze z jakością
- Kielnia fugowa – precyzyjne wykonanie spoiny
- Kielnia sztukatorska – nie tylko do prac artystycznych
- Tych błędów unikaj! – poprawne użytkowanie kielni
- Jaką kielnię wybrać? – podsumowanie
Budowa kielni
Każda kielnia, czy to tynkarska, czy do fug składa się z dwóch części, tj.:
- łopatki – czyli metalowej części narzędzia, która najczęściej wykonana jest ze stali nierdzewnej bądź hartowanej. Służy ona do nabierania i rozprowadzania materiału po powierzchni,
- uchwytu – rękojeści, zazwyczaj wykonanej z drewna, plastiku lub gumy (która zapobiega też wyślizgiwaniu się narzędzia z dłoni), właściwy uchwyt pozwala na komfortowe wykonywanie prac, powinien on być lekki i poręczny.
Kielnia tynkarska – sprawne nakładanie masy
Nakładanie tynku jest jednym z podstawowych prac przy wykańczaniu powierzchni ścian. Zazwyczaj jest to narzędzie z szeroką i płaską łopatką oraz wygodną i lekką rączką. Kielnia tynkarska pozwala na szybkie rozprowadzanie tynku: cementowego, wapiennego, gipsowego, a także dekoracyjnego na ściany czy sufity. Jednocześnie można nią wygodnie wygładzić nałożoną masę. Każdy tynkarz potrzebuje tego narzędzia do swojej pracy. W ofercie posiadamy różnorodne modele kielni do tynków. Możliwość wyboru przekłada się na dopasowanie akcesorium do rodzaju prac, a w związku z tym do zwiększenia wydajności oraz komfortu podczas użytkowania.
Kielnia murarska – cena w parze z jakością
Do nakładania i rozprowadzania zapraw murarskich używa się właśnie kielni murarskiej. Jest narzędziem o poręcznej rączce i dość sztywnej powierzchni, która umożliwia narzucanie zaprawy w czasie tynkowania oraz przesuwania np. cegieł w celu lekkiej korekty ich położenia. W murarstwie niezwykle ważna jest precyzja oraz rozkładanie masy o odpowiedniej grubości, tak aby móc uzyskać równą powierzchnię do nakładania kolejnego poziomu w stawianej ścianie. Trzeba na to uważać, gdyż błędy popełnione na tym etapie mogą doprowadzić nawet do zmniejszenia wytrzymałości konstrukcji i znacznie uprzykrzyć eksploatację budynku. Z profesjonalnymi narzędziami niektórych błędów jesteśmy w stanie uniknąć. Kielnia murarska w korzystnej cenie jest dostępna na Passa House. Produkt ten polskiej produkcji od marki Olejnik to gwarancja pozytywnego przebiegu prac.
Kielnia fugowa – precyzyjne wykonanie spoiny
Dlaczego kielnia do fugowania to niezwykle przydatne narzędzie podczas tworzenia i wykańczania spoin? Przede wszystkim z uwagi na to, że pozwala na sprawne, a przede wszystkim równomierne rozprowadzanie warstwy fugi na różnego typu materiałach. Przy użyciu jakościowego narzędzia, jakim jest kielnia fugowa, mamy pewność, że ułatwi ona przeprowadzenie wielu prac remontowych, zarówno przez profesjonalistów, jak i laików. Wąska i cieńsza łopatka, np. w porównaniu z kielnią tynkarską, zapewnia wygodne wypełnianie fug między:
- płytkami
- cegłami
- kamieniami
Warto pamiętać, że można jej użyć nie tylko do wypełniania i wygładzania fug, ale również przy pracach renowacyjnych, czyli wymianie starych i zniszczonych, czy też uszkodzonych na wypełnione nową, świeżą zaprawą. Występuje ona w wielu kształtach, które ułatwiają komfortowy przebieg procesu fugowania.
Kielnia sztukatorska – nie tylko do prac artystycznych
Choć ma ona mniejsze zastosowanie w pracach budowlanych, to jest przydatnym narzędziem nie tylko w precyzyjnym wykonywaniu spoin, ale również w wyrównywaniu powierzchni. Używają jej zarówno artyści, rzemieślnicy, jak i budowlańcy przy renowacjach czy tworzeniu elementów architektonicznych. W profesjonalnym użytku, gdy dany klient zażyczy sobie niestandardowego, a więc najczęściej nierównego wykończenia, najczęściej układającego się w jakiś abstrakcyjny wzór. Pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc oraz przy nakładaniu niewielkiej ilości masy. To właśnie z uwagi na możliwość formowania detali jest najczęściej używana.
Tych błędów unikaj! – poprawne użytkowanie kielni
Zdarza się, że kielnia to jedno z narzędzi często bezpośrednio pod ręką. Aż kusi, żeby użyć jej w razie potrzeby. Jednak nie jest to zalecane. Tylko użytkowanie kielni zgodnie z jej przeznaczeniem zapewnia możliwość długotrwałego korzystania z narzędzia. W innym wypadku łatwo może dojść do uszkodzenia przedmiotu. Bez wątpienia powinno unikać się używania np. kielni murarskiej do usuwania starej, twardej zaprawy. Może to doprowadzić do wygięć lub wyszczerbień narzędzia, a w konsekwencji niezdatności do dalszego użytku. Zawsze warto stosować się do załączonej instrukcji czy też sugestii na temat korzystania z narzędzia oraz zabiegów pielęgnacyjnych w celu przedłużenia jego żywotności.
Jaką kielnię wybrać? – podsumowanie
Od ostatecznej decyzji zależy możliwość użytkowania do danego typu prac. Warto zatem zastanowić się nad specyfikacją wykończeń. I dlatego:
- do dużych powierzchni – wybierz szeroką kielnię tynkarską,
- do układania cegieł – postaw na kielnię murarską z trójkątną łopatką,
- do precyzyjnych prac wykończeniowych i nakładania kleju /małych powierzchni – sprawdzi się kielnia do fug,
- do narożników – kielnia kątowa, cienka w postaci trójkąta.
W zależności od tego, jaką kielnię wybierzemy, jej cena może się nieco różnić. Jest to uwarunkowane parametrami czy materiałami użytymi do jej wykonania. W Passa House dostępne są jedynie sprawdzone narzędzia o wysokiej jakości. Warto się na nie zdecydować, gdyż jest to gwarancja niezawodności i możliwości użytkowania przez bardzo długi czas. Nasze produkty sprawdzają się zarówno w użytku profesjonalnym, jak i domowym przy mniejszych remontach wykonywanych samodzielnie.